Wspomnienia pierwszego dyrektora szkoły pana Witalisa Czulaka

| 8 maja 2012

Witalis CzulakPoczątek działalności Szkoły Podstawowej nr 126 w Osiedlu Tysiąclecia, to 1 września 1970 roku.

Nie było osiedla Oświecenia, Bohaterów Września ani II Pułku Lotniczego, tylko pierwsze bloki Osiedla Złotego Wieku. Linia tramwajowa dochodziła do miejsca, gdzie dzisiaj jest Centrum Handlowe WANDA. W osiedlu był już Ośrodek Zdrowia, Apteka, Przedszkole nr 125, kończono budowę domu kultury.

Szkołę od samego początku tworzyli wspólnie nauczyciele, uczniowie i rodzice.

1 września 1970 roku naukę rozpoczęło 578 uczniów w 17 oddziałach. Szkołę trzeba było zagospodarować. Z pomocą przyszli rodzice, którzy po pracy, wspólnie z nauczycielami, projektowali i wykonywali regały, szafki i inne elementy wyposażenia do sal lekcyjnych i pracowni. Starsi uczniowie pomagali w sprzątaniu. Dzięki staraniom dyrektora udało się pozyskać z Funduszu Budowy Szkół dotację pozwalającą na budowę boisk asfaltowych.

Szkoła ściśle współpracowała z Klubem Sportowym HUTNIK, który wspomagał działalność Szkolnego Koła Sportowego, przekazując sprzęt sportowy. Wychowanie fizyczne w szkole stało na wysokim poziomie. W roku szkolnym 1979/80 Szkoła została uznana za najbardziej usportowioną placówkę oświatową w Nowej Hucie. Drużyny chłopców i dziewcząt z powodzeniem startowały w Wojewódzkiej Lidze Koszykówki. Zimą boiska szkolne zamieniały się w lodowiska. Uczniowie ćwiczyli jazdę na łyżwach do późnych godzin wieczornych.

Szkoła dość szybko stała się szkołą środowiskową, organizowała nie tylko edukację, ale i życie kulturalne, zapewniała rekreację, wypoczynek.

W 1975 roku przy Szkole powołano Ośrodek Pracy. Prowadził go pan Stefan Kacprzycki. Przy szkole działał bardzo prężnie szczep harcerski założony przez pana Jerzego Wrzecionka, prowadzony później przez panią Marię Kowalską, potem panią Marię Krzyworzekę.

Mimo złej kondycji finansowej oświaty, szkoła była nieźle wyposażona. To dzięki współpracy z Państwowym Gospodarstwem Rolnym w Rusocinie k/Gdańska. Budynek szkoły udostępniany był na kolonie letnie dzieciom pracowników z odległego PGR-u, który w zamian za to kupował i przekazywał potrzebne szkole pomoce dydaktyczne i sprzęt szkolny. W tej kwestii bardzo pomocny szkole był również Komitet Rodzicielski.

W końcówce pierwszej dekady funkcjonowania szkoły zainaugurował swoją działalność chór szkolny prowadzony przez pana Rafała Marchewczyka.

Jest wiele momentów, bardzo ważnych dla rozwoju szkoły, trudno je wszystkie wymienić, było też niemało trudnych sytuacji. Szczególnie trudny był wrzesień 1979 roku. Do szkoły uczęszczało ponad 2000 uczniów, a budynek mógł pomieścić tylko 1900. Nauka w szkole odbywała się na trzy zmiany od 7.10 do 20.30. Siedmioletni mieszkańcy tak zwanych „bloków chronowskich” musieli wędrować przez ruchliwą jezdnię do Szkoły Podstawowej nr 144 w os. Bohaterów Września.

Należy podkreślić, że szkoła uzyskiwała wysokie wyniki nauczania, a uczniowie pomyślnie zdawali egzaminy do szkół średnich. Ktoś, kiedyś powiedział, że sukces Szkoły Podstawowej Nr 126 to sukces nauczycieli, dzieci i rodziców, i właśnie to, co wydaje się być nieprzemijającą prawdą.
 
Witalis Czulak
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 126 w latach 1970-1980

Tags:

Category: Historia szkoły, Kalendarium, Osiągnięcia, Rodzice, Uncategorized

Comments are closed.