22-11-2016 r. – spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

| 8 grudnia 2016

22 listopada 2016 r. w czytelni szkolnej odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.

W spotkaniu wzięło udział 12 uczniów z klas III-VI. W tym dniu rozmawialiśmy o książce Joanny Fabickiej: „Rutka”. „Rutka”, to historia pewnych wakacji, gdzie przeszłość miesza się z teraźniejszością. Klubowicze dyskutowali o tajemniczych bohaterkach powieści – Rutce i cioci Róży, o wielkiej dziecięcej samotności, o świecie symboli (porzucone walizki, wagony) i magii. Rozmawiając o książce zwrócono uwagę uczniów na odniesienia historyczne – zagładę Żydów w getcie łódzkim i występujące w książce postacie historyczne – postać Białego Pana. Szukaliśmy na mapie miejsc opisanych w książce i udało nam się je odnaleźć. Zgodziliśmy się wszyscy, że w wielu miejscach „Rutka” przypominała nam poznaną wcześniej książkę M. Szczygielskiego „Czarownica piętro niżej”. Klubowiczów zaintrygowały szczególnie przejmujące ilustracje Mariusza Adamczyka.

indeks rutka1 rutka2 rutka4

Category: Działalność Biblioteki