12-09-2017r. – spotkanie uczniów z klas Ia i Ib z autorem książek dla dzieci p. Wojciechem Widłakiem

| 15 października 2017

W dniu 11 września 2017 r. uczniowie klasy 1a i 1b mieli zaszczyt poznać autora popularnej serii książek dla dzieci – „Pan Kuleczka”. Pan Wojciech Widłak z właściwym sobie wdziękiem zaprezentował bohaterów swoich książek. Autor czytał fragmenty swoich książek. Uczniowie inscenizowali scenki z użyciem pacynek, doskonale się przy tym bawiąc. Bogatą wystawę książek tego autora przygotowała p. A. Korczyńska, a pan Wojciech był uprzejmy opatrzyć je dedykacjami wraz ze swoim autografem.

Wojciech Widłak ma w dorobku około trzydziestu książek. Za swoją twórczość otrzymał m.in. wyróżnienie w Poznańskim Przeglądzie Nowości Wydawniczych Książka Jesieni 2002, nominację do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, nominację do nagrody Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku 2004, nominację w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2004, nominację do nagrody BESTSELLERek 2004, nominację do nagrody Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku 2005[2], Nagrodę Literacką Srebrny Kałamarz im. Hermenegildy Kociubińskiej 2008, nominację do nagrody BESTSELLERek 2008, nagrodę Best European Schoolbook Award 2009, nominację do nagrody literackiej Zielona Gąska 2009, nominację w plebiscycie TVP Kultura „Gwarancje Kultury” 2010, główne nagrody w konkursie „Świat Przyjazny Dziecku” Komitetu Ochrony Praw Dziecka 2010 i 2011, Pióro Fredry 2011, nagrodę Guliwer w krainie Liliputów 2013[3], wyróżnienie w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2014[4], nagrodę PEGAZIKA 2016 w kategorii „Twórca książki dla dzieci i młodzieży”[5].

Na podstawie jego opowiadań powstał m.in. spektakl „Pan Kuleczka” w eksperymentalnym teatrze dla dzieci „Szklana Kula, Zielone Słońce” (założonym przez Magdalenę Korczyńską), a także w Teatrze Animacji w Poznaniu[6].

Bożena Mazur

Zdjęcia ze spotkania: https://photos.app.goo.gl/JFOPfKxmQdQV43RR2