22.02.2023 r. – Klasa 2a – p. T. Kucala – Wycieczka do Pałacu Krzysztofory na wystawę krakowskich szopek.

| 26 lutego 2023

22 lutego 2023 r. klasa 2a pod opieką Pani Teresy Kucali udała się do Pałacu Krzysztofory na wystawę krakowskich szopek. Szopka krakowska to ewenement na skalę światową. Nic zatem dziwnego, że w 2018 roku tradycja krakowskiego szopkarstwa została wpisana na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. Uczniowie podziwiali szopki krakowskie – bogato zdobione, wielowieżowe sceny o architekturze nawiązującej do zabytków Krakowa, przedstawiające misterium Bożego Narodzenia. Konstrukcje szopek najczęściej wykonane są z drewna, dykty i tektury, a do ich ozdabiania wykorzystuje się kolorowy papier, bibułę i staniol – wielokolorową, błyszczącą, metaliczną folię. Tożsamość szopki podkreślają symbole Krakowa i Polski: monogram „K”, orzeł w koronie, flagi biało-niebieska i biało-czerwona. W trakcie wycieczki podczas spaceru przez Stare Miasto uczniowie zapoznali się z najważniejszymi zabytkami architektury barokowej w Krakowie. Pełni niezwykłych wrażeń wróciliśmy do szkoły wspominając magiczną moc błyszczących szopek.

#OgarniamŻycie

Category: Wydarzenia klasowe