OGÓLNOPOLSKA KAMPANIA HISTORYCZNA „BohaterON – włącz historię” edycja 2022

| 1 lutego 2023

„Zanim padłeś, jeszcze ziemię przeżegnałeś ręką. Czy to była kula, synku, czy to serce pękło?”

– Krzysztof Kamil Baczyński

OGÓLNOPOLSKA KAMPANIA HISTORYCZNA „BohaterON – włącz historię” edycja 2022

Nasza szkoła po raz drugi przystąpiła do Ogólnopolskiej kampanii historycznej „BohaterON – włącz historię!”. W października 2022 r. uczniowie klas 5b, 5c i 6a pod opieką p. Jakuba Musiała przystąpili do akcji, której głównym celem jest upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną.

Dlaczego BOHATERON?

Nazwa akcji stanowi połączenie dwóch słów – polskiego „bohater” oraz angielskiego „ON”, czyli „włączyć”. Angielskie „ON”, zapożyczone z popularnego przymiotnika „on-off”, dosłownie włącza historię bohatera – film lub prezentację. Nazwa projektu ma również sygnalizować chęć włączenia do świadomości społecznej wydarzeń realizowanych w celu promocji dziejów naszego narodu oraz historii ludzi żyjących w czasach drugiej wojny światowej i wykazujących się patriotyczną postawą – osób, które nie chciały zostać bohaterami i wcale się za nich nie uważają, ale narażając swoje zdrowie za walkę o ojczyznę, stały się wzorami do naśladowania.

            Kampania

Głównym zadaniem zgłoszonych placówek jest edukacja młodzieży. Za pomocą dostępnych materiałów nauczyciel przedstawił uczniom historię Powstania Warszawskiego oraz Bohaterów, którzy od sierpnia do października 1944 roku walczyli o wolność kraju. Podczas lekcji uczniowie mogli m.in. zapoznać się z różnymi powstańczymi historiami. Dodatkowo za pomocą dostępnej aplikacji – dumni z powstania, mogli wysłać kartki online.

W styczniu 2023 roku Organizator kampanii przesłać podziękowanie dla szkoły za udział w akcji.

#OgarniamŻycie

Category: Konkursy humanistyczne

Comments are closed.