Lektury

Jeśli masz w domu interesującą, niezniszczoną książkę, którą już przeczytałeś i uważasz, że warto ją polecić koleżance i koledze przynieś ją do biblioteki!

Wykaz lektur:

Klasa pierwsza

W klasie pierwszej lektury dobierane są zwykle spośród niżej podanych tytułów:

H. Ch.Andersen: „Baśnie”
J. Brzechwa: „Brzechwa dzieciom”
J. Tuwim: „Wiersze dla dzieci”
A. Bahdaj: „Pilot i ja”
W. Bełza: „Kto ty jesteś? Polak mały”
J. Duszyńska: „Cudaczek – Wyśmiewaczek”
J. Grabowski: „Czarna owieczka”
H. Januszewska: „Kopciuszek”
C. Janczarski: „Jak Wojtek został strażakiem”
M. Jaworczakowa: „Jacek, Wacek i Pankracek”
M. Konopnicka: „Co słonko widziało”
M. Konopnicka: „Na jagody”
M. Kownacka: „Plastusiowy pamiętnik”
M. Kownacka: „Kukuryku na ręczniku”
T. Kubiak: „Gdy miasto śpi”
K. Makuszyński: „120 przygód Koziołka Matołka (Księga I)”
J. Papuzińska: „Nasza mama czarodziejka”
J. Porazińska: „Psotki i śmieszki”

Klasa druga

W klasie drugiej lektury dobierane są zwykle spośród niżej podanych tytułów:

A. i C. Centkiewiczowie: „Zaczarowana zagroda”
A. A. Milne: „Kubuś Puchatek”
Ch. Perrault: „Bajki”
E. Szelburg – Zarembina: „Idzie niebo ciemną nocą”
G. Knutsson: „Przygody Filona Bezogonka
H. Ch. Andersen: „Dziecię elfów”
H. Lofting: „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”
I. Kryłow: „Bajki dla dzieci”
J. Grabowski: „Puc, Bursztyn i goście”
J. Porazińska: „Szewczyk Dratewka”
J. Tuwim: „Słoń Trąbalski”, „Warzywa”
J. K. Kleniewska – Kowaliszyn: „Magda, Paweł i ja”
M. Krüger: „Karolcia”
M. Konopnicka: „O krasnoludkach i sierotce Marysi (fragmenty)”
S. Michałkow: „Nie płacz, koziołku”
W. Chotomska: „Legendy polskie”
I. Guro: „Wakacyjna przygoda”

Klasa trzecia

W klasie trzeciej lektury dobierane są zwykle spośród niżej podanych tytułów:

A. Lindgren: „Dzieci z Bullerbyn”
A. Oppman: „Bazyliszek”
A. Oppman: „Złota kaczka”, „Syrena”
C. Niewiadomska: „Podanie o Lechu”
C. Centkiewicz: „Anaruk chłopiec z Grenlandii”
H. Ch. Andersen: „Baśnie”
H. Kostyrko: „Klechdy domowe”
J. Ratajczak: „Ziarenka maku” (wybór)
J. Twardowski: „Patyki i patyczki”
J. Brzechwa: „Akademia Pana Kleksa”
K. Makuszyński: „Awantura o Basię”
M. Jaworczakowa: „Oto jest Kasia”
M. Kownacka: „Kajtkowe przygody”
R. Pisarski: „O psie, który jeździł koleją”
S. Wortman: „U złotego źródła. Baśnie polskie”
W. Chotomska: „Dzieci Pana Astronoma”
K. Drzewiecka: „Piątka z Zakątka”
E. Zubrzycka: „Słup soli”

Klasa czwarta:

Rene Gościnny,Jean Jacques Sempe: „Mikołajek”
Clive Staples Lewis: „Lew, czarownica i stara szafa”
Jan Brzechwa: „Akademia Pana Kleksa”
Carlo Collodi: „Pinokio”

Klasa piąta:

Ferenc Monar: „Chłopcy z Placu Broni”
Henryk Sienkiewicz: „W pustyni i w puszczy”
Astryd Lindgren: „Bracia Lwie Serce”
Lucy Maud Montgomery: „Ania z Zielonego Wzgórza”

Klasa szósta

(aktualne od r.sz. 2014/2015)

John Ronald Reuel Tolkien: „Hobbit czyli tam i z powrotem”
Irena Jurgielewiczowa: „Ten obcy”
Kornel Makuszyński: „Szatan z siódmej klasy”
Frances Hodgson Burnett: „Tajemniczy ogród”