16-09-2016 r. – Sprzątanie świata
To już 23 „Sprzątanie świata”, które w tym roku trwa od 16 – 18 września
Pod hasłem „Podaj dalej… drugie życie odpadów”
Jej przesłanie to poszanowanie zasobów, unikanie tworzenia odpadów i szacunek do wytworzonych przedmiotów, a także uświadamianie Polakom ich codziennego wpływu na środowisko.
Zdjęcia: https://goo.gl/photos/gfRRnba46nVDmBHv7
W tym roku w Polsce akcja skupiać się będzie na zawracaniu przedmiotów i odpadów z drogi na wysypiska. Dlatego promowane, proponowane i inicjowane będą działania, dzięki którym rzeczy można „podać dalej”, aby nie stały się odpadami po jednorazowym użyciu. A gdy już stają się odpadami, to świadomie dać im szansę na „drugie życie”, oddając je do zbiórki selektywnej.
Segregujemy odpady aby łatwiej i skuteczniej poddać je procesowi recyklingu, czyli do nadania im „drugiego życia” – wytworzenia nowych produktów. Proces ten pozwala:
- obniżyć koszty wytwarzania nowych produktów,
- zmniejszyć ilość opadów zalegających na składowiskach,
- chronić zasoby naturalne poprzez wykorzystanie surowców wtórnych,
- obniżyć ilość energii potrzebnej do wyprodukowania nowych dóbr.
Produkty i energia z odzysku
Segregacja odpadów, a następnie ich recycling ma znaczący wpływ na odzyskiwanie surowców, oszczędzanie energii, a także środowisko. Powtórnie wykorzystane lub przetworzone odpady są coraz częściej wykorzystywane w produkcji przedmiotów codziennego użytku np. papieru toaletowego, doniczek, torebek, mebli czy ubrań. Jak obliczono, tona makulatury pozwala uchronić przed ścięciem 17 drzew!
Kilka przykładów obrazuje skalę tego procesu.
Papier
Produkt ten, po odpadach zielonych, stanowi zwykle największą część odpadów komunalnych.
Jakie produkty powstają z odzyskanego papieru?
Można z niego wytworzyć ponad 5 000 rodzajów produktów. Oprócz papieru do pisania czy serwetek mogą to być: taśmy maskujące/ochraniające, banknoty, klosze oświetleniowe, bandaże, maseczki ochronne, fartuchy szpitalne, filtry do kawy, abażury, izolacja samochodowa, doniczki i podstawki, opakowania do jajek.
Szkło
Szkło może być poddawane procesowi recyklingu praktycznie bez końca. Z 90% odzyskanego szkła można wytworzyć kolejne butelki i słoiki. Z odzyskanego szkła powstaje tzw. stłuczka szklana, która jest doskonałym suplementem dla wielu wyrobów.
Jakie produkty powstają z odzyskanego szkła?
pojemniki szklane, kafelki kuchenne, blaty kuchenne, izolacje ścian.
Plastik
Recykling wyrobów plastikowych jest istotny ze względu na długi czas ich biodegradacji. Mogą one zalegać na składowiskach nawet przez kilkaset lat.
Z plastiku poddanego recyklingowi można uzyskać:
opakowania, ubrania np. kurtki polarowe, meble ogrodowe, folie, słupki ogrodowe, ogrodzenia, zabawki, długopisy, ekrany przeciwhałasowe, ramy okienne z PVC, oleje opalowe.
Metal
Recykling metali może przynieść różne korzyści, w zależności od materiału, jaki poddamy przetworzeniu:
- puszki (aluminium) – wytworzenie jednej puszki z przetworzonych materiałów pozwala zaoszczędzić energię zasilającą odbiornik telewizyjny przez 3 godziny (nowe garnki, kosze na śmieci, oprawki do okularów a nawet rower),
- stal – produkcja stali z materiałów poddanych recyklingowi zmniejsza ilość gazów cieplarnianych uwalnianych do atmosfery.
Odpady organiczne:
Jeśli masz przydomowy ogródek, kompostuj odpady spożywcze. Mogą one posłużyć do nawożenia Twojego ogrodu.
Taka forma zagospodarowania odpadów organicznych jest korzystna dla środowiska:
- zmniejsza ilość metanu na składowiskach, gnijące odpady organiczne są znaczącym źródłem tego gazu cieplarnianego;
- kompostowane odpady pomagają użyźnić glebę, podnoszą jej odporność na wysychanie i redukują konieczność dodatkowego stosowania wody, nawozów;
- odpady organiczne wyrzucane do typowych pojemników na śmieci przyciągają gryzonie i insekty, co może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Umieszczanie odpadów organicznych w specjalnie do tego celu przystosowanym pojemniku znacząco redukuje lub nawet eliminuje te problemy.
Recykling oleju:
- zmniejsza ryzyko zanieczyszczenia wody, obniża zużycie ropy naftowej.
Recykling sprzętów elektronicznych:
- zapobiega zanieczyszczeniu powietrza i zasobów wodnych, emisji gazów cieplarnianych powstających przy produkcji sprzętu z surowych materiałów, a także zmniejsza zużycie zasobów naturalnych.
Recykling baterii:
- zapobiega skażeniu środowiska naturalnego. Baterie zawierają płynne elektrolity, metale ciężkie, takie jak: rtęć, ołów, kadm, nikiel. Niektóre metale po spaleniu mogą przedostać się do powietrza lub skondensować się w popiele powstającym w wyniku procesu spalania;
- zmniejsza zużycie zasobów naturalnych ponieważ plastik i metale odzyskane z baterii służą do produkcji nowych.
Recykling tekstyliów pozwala:
- przetworzyć tkaniny na ściereczki do wycierania lub polerowania;
- wytworzyć papier wysokiej jakości dzięki ponownemu zastosowaniu bawełny;
- zastosować dzierganą lub tkaną wełnę do wytworzenia izolacji samochodowej lub wypełniaczy siedzeń;
- użyć inne typy materiałów jako włókna do tapicerek, izolacji, a nawet materiałów budowlanych.
Daj drugie życie przedmiotom, nie wyrzucaj ich pochopnie do kosza!
Zrób wszystko, by odpad za szybko nie trafił na wysypisko!
Category: Imprezy i uroczystości szkolne