10-04-2017 r. – Klasa 3a – p. Halina Celewska – Udział w akcji „Zasadź się na zieleń” prowadzonej przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie

| 23 kwietnia 2017

Zasadź się na zieleń” i przyłącz do wysiewania łąki kwietnej – to akcja prowadzona przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie. Do maja ma powstać 20 kwietnych pól przy ruchliwych ulicach i w parkach.

Przy ruchliwych ulicach Zarząd Zieleni Miejskiej posieje specjalną mieszankę kwiatów i traw, które są odporne na zanieczyszczenia, będą to rośliny niskie, o niewielkich kwiatach, które nie potrzebują dużej ilości wody.

W parkach łąki mają mieć więcej kwiatów i będą bardziej kolorowe, mają one przede wszystkim pełnić funkcję estetyczną. W ramach tej akcji uczniowie z klasy 3a z wychowawczynią i z pracownikami ZZM, 10 kwietnia 2017 roku wzięli udział w wysiewaniu nasion w parku na os. Tysiąclecia. Poznaliśmy mieszanki nasion, później sami mogliśmy je wysiać, następnie udeptać. Mogliśmy też poznać przyszłych mieszkańców łąki: trzmiele i pszczoły murarki. Dowiedzieliśmy się, że  murarki ogrodowe to kuzynki pszczół miodnych. Podobnie jak one są bardzo aktywnymi i efektywnymi zapylaczami wielu kwiatów. Ponadto nie są agresywne wobec ludzi. To dzikie pszczoły samotnice i w odróżnieniu od pszczół miodnych nie mają królowej i nie współpracują ze sobą (nawet jeśli żyją w kolonii). Dowiedzieliśmy się również, że aby zbudować domek dla murarek możemy wykorzystać trzcinę pospolitą lub pędy bambusa. Tak przygotowane rurki gniazdowe potem można umieścić w drewnianych, zadaszonych skrzynkach aby nie zamokły. Widzieliśmy też jak pszczoły murarki wykluwają się ze swoich kokonów. Na koniec każdy z nas otrzymał woreczek z mieszanką nasion i odznakę „Zielonego bohatera Krakowa”. To była niezwykła lekcja przyrody!

Halina Celewska

Więcej zdjęć: https://goo.gl/photos/D8D4fEyiTgQXZLns8

Category: Wydarzenia klasowe

Comments are closed.