07.05.2018 r.-12.05.2018 r. – Klasa 4b – p. Z. Gawlas – Zielona szkoła w Jodłówce Tuchowskiej

| 8 maja 2018

W dniu 7 maja 2018 r. klasa 4b wyjechała na „zieloną szkołę” do Jodłówki Tuchowskiej. Zamieszkaliśmy w Domu Wczasów Dziecięcych: dziewczynki na parterze, a chłopcy na I piętrze. Po zapoznaniu się z zasadami pobytu w DWD, regulaminem oraz przepisami BHP, po obiedzie udaliśmy się na spacer po okolicy. Po drodze oglądaliśmy kapliczki dziękczynne i w końcu dotarliśmy do kapliczki słupowej z XVI w., obok której znajdował się pomnik przyrody – 350 letnia lipa. Wysłuchaliśmy ciekawych legend związanych z tym miejscem. Pierwszy dzień pobytu zakończył się dyskoteką.

 

W drugim dniu pojechaliśmy na wycieczkę do Ciężkowic i Kąśnej Dolnej. Zwiedzaliśmy Muzeum Przyrodnicze w Ciężkowicach. Bardzo podobały nam się eksponaty zwierząt i ptaków, wystawy interaktywne oraz zaciekawiła nas podróż batyskafem po dnie rzeki Białej. W rezerwacie Skamieniałe Miasto oglądaliśmy dwie wychodnie skalne: „Czarownicę” i „Ratusz”, do których szliśmy specjalnym turystycznym wiaduktem ponad drogą. Oglądaliśmy też wychodnię „Grunwald”, gdzie na czworakach pokonaliśmy wąski tunel. Na koniec zwiedziliśmy Dworek I. J. Paderewskiego. Po obiedzie mieliśmy zajęcia integracyjne z psychologiem, a następnie zajęcia, na których uczyliśmy się nowych układów choreograficznych. Wieczorem pokaz mody. I miejsce zajęła Kaja, II miejsce Marcel i III miejsce Borys.

 

W trzecim dniu byliśmy na wycieczce w Stróżach. Zwiedzaliśmy Gospodarstwo pasieczne „Sądecki Bartnik”. Poznaliśmy historię bartnictwa i pszczelarstwa. „Obaliliśmy mity” związane z pszczołami. Oglądaliśmy zwierzęta domowe: karmiliśmy kozy, podziwialiśmy ogon pawia, próbowaliśmy sera koziego. W Miodowej Szkole zrobiliśmy świece z wosku i degustowaliśmy miody na pierniczkach. Dzień zakończyliśmy ogniskiem, przy którym prezentowaliśmy się wokalnie i na koniec zjedliśmy pyszne kiełbaski.

W czwartym dniu mieliśmy pieszą wycieczkę na Brzankę, gdzie znajduję się schronisko i wieża widokowa, na którą prowadziły strome schody. Po południu malowaliśmy witraże. Wieczorem odbył się konkurs „Mam talent”. W konkursie I miejsce zajęły Gabrysia R., Paulinka i Marysia za układ taneczny. Wyróżnienie zdobyli Kaja i Marcel za talent plastyczny.

W piątym dniu wybraliśmy się na spacer po okolicy. Widzieliśmy: Szkołę Podstawową im. Marii Kotulskiej – pierwszej dyrektorki szkoły, zastrzelonej przez hitlerowców podczas pełnienia obowiązków służbowych, zabytkowy kościółek. Następnie graliśmy na piaszczystym boisku i bawiliśmy się w piasku. Po powrocie mieliśmy lekcję matematyki. Po obiedzie mieliśmy quiz przyrodniczy, w którym I miejsce zajęły Paulina i Elena, II miejsce Borys i Miłosz, III miejsce Julia i Gabrysia R. Następnie mieliśmy zajęcia w gumizeli i inne zabawy integracyjne. Wieczorem zakończenie turnusu, otrzymaliśmy dyplomy za konkursy, w których braliśmy udział. Zostały również wręczone dyplomy w konkursie czystości – przez cały turnus byliśmy oceniani za porządek w pokojach. Najczystszy pokój to pokój dziewcząt: Pauliny, Eleny, Gabrysi R., Marysi. Na koniec wieczór filmowy.

Szósty dzień to pożegnanie z Domem Wczasów Dziecięcych. Pakujemy się, sprzątamy i ostanie chwile na placu zabaw.

 

 

Więcej zdjęć: https://photos.app.goo.gl/V8dyfQxKoLQIYuef1

Category: Wydarzenia klasowe

Comments are closed.