14-05-2018 r. – Spotkanie autorskie z Barbarą Kosmowską – pisarką, literaturoznawczynią, autorką książek dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych czytelników.

| 20 maja 2018

W poniedziałek, 14 maja 2018 r., w Bibliotece Kraków, Filia 49, odbyło się spotkanie autorskie z Barbarą Kosmowską – pisarką, literaturoznawczynią, autorką książek dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych czytelników. Spotkanie zostało zrealizowane dzięki działalności Dyskusyjnego Klubu Książki, który od kilku lat (we współpracy z Filią 49, Biblioteki Kraków) funkcjonuje w naszej szkole.

Pani Barbara Kosmowska jest laureatką Nagrody „Żółta Ciżemka”, przyznanej w 2017 r. przez Bibliotekę Kraków, pisze o codzienności nastolatków. W losach bohaterów czytelnicy często odnajdują samych siebie, stąd powieści są tak bliskie współczesnym młodym czytelnikom. W czasie spotkań DKK mieliśmy przyjemność przeczytać „Bubę”, „Dziewczynkę z parku” oraz „Wielki wybuch”. Powieść dla nastolatek: „Buba” wygrała konkurs „Uwierz w siłę wyobraźni” i została nominowana do Nagrody Polskiej Sekcji IBBY „Książka Roku 2003”, a „Pozłacana rybka” dostała I nagrodę w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren.

Barbara Kosmowska okazała się miłą, przyjacielską osobą i od razu nawiązała wspaniały kontakt z naszymi uczniami. Uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o jej pracy, poznać jej twórczość, autorka przekazała młodym czytelnikom wiele mądrych i cennych rad, poleciła tytuły książek innych pisarzy, które uważa za niezbędne do przeczytania przez młodzież. Wspominała m.in. o książkach Grzegorza Kasdepke, Pawła Beręsewicza, Zuzanny Orlińskiej. Uczniowie zadawali Pani Basi wiele pytań, pytali o różnice między pisaniem dla dzieci, a dla dorosłych, o pomysły, które czerpie do swoich powieści, o to, jak zaczęła się jej droga pisarska. Pytaniom nie było końca, niestety czas spotkania nieubłaganie zbliżał się do końca. Na zakończenie każdy uczestnik spotkania mógł uzyskać autograf autorki, zamienić kilka osobistych słów i pozować do wspólnego zdjęcia. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej i przyjaznej atmosferze i… już, z wielką niecierpliwością, czekamy na nowe książki pani Kosmowskiej.

Wszystkich zainteresowanych twórczością Barbary Kosmowskiej biblioteka szkolna zaprasza do wypożyczania książek, które znajdują się w zbiorach biblioteki.

A są to: „Buba”, „Buba. Sezon ogórkowy”, Dziewczynka z parku”, „Kolorowy szalik”, „Niezłe ziółko, „Obronić królową”, „Panna Foch”, „Pozłacana rybka”, „Puszka”, „Samotni.pl”, Sezon na zielone kasztany”, „Tru”, „Wielki wybuch, czyli K. kontra K.”.

Category: Działalność Biblioteki

Comments are closed.