04.12.2023 r. – Spotkanie z górnikami z okazji Dnia Barbórki

| 12 grudnia 2023

4 grudnia, w dniu Barbórki, naszą szkołę odwiedzili niezwykli goście – Pan Mariusz oraz Pani Małgorzata, górnicy z Wielickiej Kopalni Soli.

Spotkanie stanowiło wyjątkową okazję dla uczniów klas drugich do zgłębienia tajemnic i tradycji związanych z tym zawodem.

W świątecznej i pełnej ciekawości atmosferze dzieci wysłuchały fascynujących opowieści o Świętej Kindze, a same zaprezentowały okolicznościowy występ – recytację wiersza.

Nasi goście rozpoczęli spotkanie od przedstawienia różnych rodzajów górniczych czapek, zwanych czako, co było wspaniałym wstępem do poznania bogatej kultury związanej z tym zawodem. Dzieci poznały także pochodzenie nazwy Barbórka i dowiedziały się o związanych z nią obrzędach i tradycjach. Przedstawiona została także historia kopalni soli w Wieliczce i związane z nią legendy, zwłaszcza ta o ukrytym w soli pierścieniu, która dodatkowo rozbudziła wyobraźnię uczniów.

Razem z Panem Mariuszem uczniowie opowiedzieli rymowaną bajkę o Solilandii. Była także okazja do obejrzenia oraz samodzielnego skruszenia bryłek wielickiej soli. Szczęściarzowi udało się nawet odnaleźć legendarny pierścień!

Spotkanie z górnikami było nie tylko lekcją historii, ale także szansą na wzbogacenie wiedzy o dziedzictwie regionalnym.

Uczniowie zadawali wiele pytań, angażując się w rozmowę i wyrażając swoje zainteresowanie tematyką górniczą. Nagrodą za ich wysiłek były tematyczne upominki: książeczki, naklejki i odblaskowe opaski przyniesione przez naszych wspaniałych gości.

Bardzo dziękujemy Pani Małgorzacie za organizację fantastycznych warsztatów oraz Panu Mariuszowi za wspólne odkrywanie fascynującego świata górniczych tradycji i to w wyjątkowym dniu górniczego święta!

Szczęść Boże Naszym Gościom!

Category: Imprezy i uroczystości szkolne, Wydarzenia klasowe

Comments are closed.