Gazetki szkolne

W 1996 roku zaczęła ukazywać się gazetka szkolna „Qjonizator” redagowana przez uczniów i dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 126 w Krakowie. Początkowo była jedynym pisemkiem w szkole, później przejęli ją na własność uczniowie klas IV-VI.

„Dziwna”  nazwa gazetki nie wszystkim się podobała.  Została ona wymyślona przez uczniów i uświęcona demokratycznymi wyborami.

Opiekunami gazetki byli pani Lucyna Bukalska i pan Piotr Banasiak.

8 lat regularnego ukazywania się pisma dostarczyło sporo radości i satysfakcji uczniom z redakcji, ich opiekunom oraz czytelnikom. W najlepszych latach swej działalności „Qjonizator” sprzedawany był w nakładzie ponad 100 egzemplarzy. Było to możliwe dzięki ogromnemu zaangażowaniu zespołu redakcyjnego, który bardzo  cenił sobie wolność słowa i możliwość publikacji artykułów.

Wysiłek redakcji został zauważony i doceniony podczas powiatowych przeglądów gazetek szkolnych SKAWLITZER – II i III miejsce oraz nagrodę główną za najlepszy artykuł SKAWLITZER 2002.

Opiekunowie gazetki z sentymentem wspominają tamte dni. Niektórzy członkowie ówczesnej redakcji dali się ponieść urokowi mediów i związali się z dziennikarskim światem na dobre i na złe w dorosłym już życiu.

W 2001 roku uczniowie klas I-III pod opieką pani Lucyny Zielińskiej rozpoczęli wydawanie gazetki „1, 2, 3 – to my” i od razu odniosła sukces. W 2007 r. opiekę nad gazetką klas I-III przejęła pani Halina Górka, w od 2013 r. gazetką opiekuje się pani Elżbieta Bazan.

• W 2001 roku gazetka zajęła I miejsce w IV edycji powiatowego przeglądu prasy szkolnej SKAWLITZER
    w kategorii klas I-III.
  • W 2002 roku gazetka zajęła I miejsce w V edycji powiatowego przeglądu prasy szkolnej SKAWLITZER
    w kategorii klas I-III.
  • W 2007 roku gazetka zajęła I miejsce w X  edycji powiatowego przeglądu prasy szkolnej SKAWLITZER
    w kategorii klas I-III.

Oto niektóre okładki naszych gazetek:

Czerwiec 2003 r.

1

Wrzesień-październik 2005 r.

2

Maj-czerwiec 2007 r.

3

Marzec-kwiecień 2009 r.

4

Marzec-kwiecień 2011 r.

5

Marzec-kwiecień 2014 r.

6

W 2003 r. gazetka szkolna redagowana przez uczniów klas IV-VI zmieniła nazwę na „4, 5, 6, CZEŚĆ”.

Tytuł

Jej opiekunami zostali pani Ewa Bilut i pan Piotr Banasiak.

Artykuły piszą uczniowie drugiego etapu edukacyjnego, a także nauczyciele.

Każdy numer zawiera wiadomości z życia szkoły, wywiady
z uczniami i nauczycielami, recenzje książek i filmów, wiadomości
o gwiazdach, listy przebojów, słowa piosenek, reportaże z podróży zagranicznych, opowiadania o zwierzętach domowych, opisy sławnych muzeów świata i dzieł tam się znajdujących, złote myśli sławnych ludzi, opisy kwiatów, informacje ze świata mody, przepisy kulinarne, psychozabawy, horoskopy, łamigłówki, humor, graffiti.

Gazetka trzykrotnie została nagrodzona w konkursach międzyszkolnych.

• W 2004 roku gazetka zajęła II miejsce w VII edycji powiatowego przeglądu prasy szkolnej SKAWLITZER.
  • W 2007 roku gazetka zajęła III miejsce w X edycji powiatowego przeglądu prasy szkolnej SKAWLITZER.
  • W 2012 roku gazetka zajęła I miejsce w Małopolskim Konkursie na Gazetkę Szkolną „Prasówka”.

Oto niektóre okładki naszych gazetek:

Numer 1 z roku 2009/2010

Gazetki 005

Numer 1 z roku 2010/2011

Gazetki 004

Numer 2 z roku 2010/2011

Gazetki 002

Numer 1 z roku 2011/2012

Gazetki 003

Numer 2 z roku 2012/2013

Gazetki 001

Numer 1 z roku 2013/2014

Gazetki

W czerwcu 2011 roku z okazji Jubileuszu 40-lecia szkoły ukazał się specjalny numer obu gazetek.

Strona tytułowa gazetki

Jubileuszowy numer gazetek szkolnych „1,2,3 – to my” oraz „4,5,6 – cześć!” tutaj –  JUBLEUSZ 40 – LECIA SZKOŁY-ZG