Internet zrewolucjonizował wiele dziedzin ludzkiego życia.
Jako narzędzie pracy i rozrywki stał się niezbędny w większości firm, instytucji i w coraz większej liczbie gospodarstw domowych. Umożliwia wszechstronną komunikację i ułatwia kontakty niwelując ograniczenia przestrzenne i zapewniając porozumiewanie się w czasie rzeczywistym.
Ułatwia naukę i rozwijanie zainteresowań.

Jednak z używaniem Internetu wiążą się potencjalne niebezpieczeństwa, zagrażające w szczególny sposób najmłodszym jego użytkownikom.

„Nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie”
– to hasło jest kluczem do większości problemów i zagrożeń występujących w Sieci. Po drugiej stronie może być pedofil szukający na czatach potencjalnych ofiar, oszust wykorzystujący zaufanie podczas aukcji internetowej, haker włamujący się na nasze konto bankowe, czy morderca poznający przyszłą ofiarę w serwisie randkowym.

Sam w sobie Internet nie jest ani zły, ani dobry – jest po prostu narzędziem…
Tak jak np. samochód, który ułatwia i przyspiesza komunikację, ale z jego używaniem wiąże się pewne ryzyko. Nasze bezpieczeństwo jest w dużym stopniu zależne od zachowania innych ludzi. Konieczne staje się zarówno na drodze, jak i w cyberprzestrzeni, stosowanie zasady ograniczonego zaufania. Wiele zależy również od nas samych, nie należy poruszać się w Sieci nie przestrzegając podstawowych zasad bezpieczeństwa. W samochodzie zapinamy pasy.

Wchodząc do Internetu powinniśmy pamiętać o programie antywirusowym i firewallu.

Nieznajomość zasad kultury internetowej – Netykiety – narazi nas na niechęć ze strony innych użytkowników.

Od 2004 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI).

W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu Safer Internet.

Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange.

DBI obchodziliśmy:

8 lutego 2005 r.

7 lutego 2006 r.

6 lutego 2007 r.

12 lutego 2008 r.

10 lutego 2009 r.

9 lutego 2010 r.

8 lutego 2011 r.

7 lutego 2012 r.
pod hasłem „Wspólnie odkrywamy cyfrowy świat! Bezpiecznie!”

5 lutego 2013 r.
pod hasłem „Serfuję. Respektuję.”

11 lutego 2014 r.
pod hasłem „Razem tworzymy lepszy Internet”

10 lutego 2015 r.
pod hasłem „Razem tworzymy lepszy Internet”

9 lutego 2016 r.
pod hasłem „Lepszy Internet zależy od Ciebie”

7 lutego 2017 r.
pod hasłem „Razem zmieniamy Internet na lepszy”

DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży
do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli
i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematyki dotyczącej bezpieczeństwa online.

Materiały dla rodziców:

Nowe-wyzwania-prawne-w-swiecie-wirtualnym

Broszura_dla_ rodziców

Elementarz_dla_rodzicow

Bezpieczny Internet – bezpieczne dziecko. Narzędzia i rozwiązania

Na stronie www.dzieckowsieci.pl
w zakładce Dla rodziców/opiekunów
znajduje Kurs e-learningowy „Dziecko w Sieci”
przeznaczony dla rodziców, zawierający najbardziej podstawowe informacje dotyczące zagrożeń dzieci i młodzieży w Internecie
oraz ich profilaktyki.

Materiały dla uczniów:

Prezentacja_dla_dzieci

Baw-sie-i-ucz-w-sieci

Elementarz_dla_dzieci

Zeszyt_cwiczen_Sieciaki

SiecioMazajka-FDN

SieWie-wydanie-specjalne

Pamiętajmy!

Wirtualny świat Internetu stwarza realne zagrożenia.

Zuzanna Gawlas