XI-III 2020 r. – Projekt edukacyjny „Łączka i inne miejsca poszukiwań”

| 16 marca 2020
W obecnym roku szkolnym uczniowie klas ósmych przystąpili do udziału w projekcie edukacyjnym „Łączka i inne miejsca poszukiwań”, którego organizatorem jest Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia.” Projekt objęty jest Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Od listopada 2019 roku do marca 2020 uczestniczyli w 6 zajęciach warsztatowych, podczas których poznali losy konkretnych ludzi przez pryzmat poszukiwań nieznanych miejsc pochówku ofiar reżimu totalitarnego. W trakcie cyklu uczestnicy projektu spotkali się z historykami z Oddziałowego Biura Poszukiwań IPN w Krakowie, archeologiem i antropologiem. Odbyło się także spotkanie warsztatowe z operatorem filmowym Bogumiłem Godfrejów. Uczestnicy poznali rolę, jaką w poszukiwaniach odgrywają poszczególne dziedziny wiedzy (m.in. archeologia, antropologia, genetyka). Udział w tym etapie projektu zwieńczyła w dniu 4 marca 2020 roku wycieczka edukacyjno-naukowa do szczególnych miejsc związanych z ofiarami reżimu komunistycznego w Krakowie. Trasa obejmowała Oddział Muzeum Krakowa przy ul. Pomorskiej 2 (siedziba Gestapo w czasie II wojny światowej), Areszt Śledczy przy ul. Montelupich i Cmentarz Rakowicki, gdzie znajdują się groby ofiar zbrodni. Wycieczka wywołała wiele emocji i wzruszeń. Na zakończenie organizatorzy uhonorowali uczestników dyplomami i nagrodami książkowymi. 
Zadaniem wieńczącym cały cykl będzie nakręcenie dwuminutowego filmu-etiudy, związanego z tematyką projektu oraz propagującego prace poszukiwawcze ofiar reżimów totalitarnych. Gali finałowa odbędzie się w Warszawie.
W projekcie udział biorą uczniowie klasy 8a i 8b: Sandra Jedynak, Patrycja Pasternak, Dominika Kowacka, Milena Lewandowska, Weronika Hardyn i Jakub Gawroński. Opiekę nad uczniami sprawowała Jadwiga Krochmal (nauczyciel historii).

Category: Projekty unijne i miejskie

Comments are closed.